O nas

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonuje od roku 1993. Pierwotnie znajdowało się przy ulicy Glinianej, jednak miejsce to nie spełniało wymogów, które zostały określone w Ustawie o Ochronie Zwierząt. Zwierzęta stały tam przy budach na łańcuchach, często w błocie i brudzie, mimo usilnych starań pracowników, aby warunki zwierząt były choć trochę lepsze. Niestety bez względu na trud, jaki pracownicy wkładali w pomoc przebywającym w tamtych czasach w Schronisku zwierzętom, warunki w starym Schronisku nie były odpowiednie, aby trzymać tam cokolwiek, a już na pewno nie żywe stworzenia.

Dzięki staraniom piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz piotrkowskiego Urzędu Miasta udało się, mimo wielu niepowodzeń, znaleźć odpowiednie miejsce, w którym powstać mogło nowe Schronisko dla bezdomnych zwierząt. I rozpoczęła się budowa, a inwestycja ta kosztowała ponad 2 mln złotych. I tutaj nie obyło się bez przykrych niespodzianek, kiedy to wykonawca nie do końca wywiązał się z umowy, a usterek i rzeczy do poprawy było wiele.  W końcu w październiku 2010 r. budowa dobiegła końca, a Schronisko mogło przenieść się z ulicy Glinianej na Podole, na ulicę Małopolską. I wreszcie, z ulgą, można było przeciąć wstęgę.

Warunki dla zwierząt w nowym miejscu są znacznie lepsze od tych, które miały w poprzedniej lokalizacji Schroniska. Zwierzęta mają do dyspozycji boksy z wybiegami, kociarnie z wolierą, wybieg dla psów, pawilon przeznaczony na kwarantannę zwierząt, pomieszczenie przeznaczone na gabinet weterynaryjny z wyposażeniem, pomieszczenia dla chorych zwierząt, itp. Przede wszystkim zwierzęta nie stoją już na łańcuchach, mają zabudowane boksy, każdy ma swoją budę, a pracownicy czuwają, by zwierzęta miały czysto, ciepło, były najedzone i zdrowe.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim działa z ramienia Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Zarządcą piotrkowskiego Schroniska jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, oddział w Piotrkowie Trybunalskim.

Schronisko zajmuje się: przyjmowaniem i przetrzymywaniem zwierząt bezdomnych, porzuconych, zagubionych, zabłąkanych i odebranych w trybie przepisów Ustawy o Ochronie Zwierząt; zapewnianiem właściwych warunków bytowych, opieki i pomocy lekarsko-weterynaryjnej zwierzętom przebywającym w Schronisku; odnajdywaniem właścicieli zwierząt, jeśli istnieje taka możliwość; wydawaniem zwierząt do adopcji; odbieraniem z terenu miasta zwierząt bezdomnych oraz rannych w celu zapewnienia im opieki; itp.

Najważniejszym celem Schroniska jest zmniejszanie populacji bezdomnych zwierząt oraz pozyskiwanie nowych domów dla bezdomnych zwierząt.

 

Zapraszamy na Video – spacer po Naszym Schronisku.