Adopcje

Adoptować zwierzę może jedynie osoba pełnoletnia, która posiada przy sobie dowód osobisty.

Pamiętaj, że zwierzę to wydatek. Zorientuj się, ile pieniędzy będziesz musiał wydać na szczepienia roczne. Oprócz rutynowych szczepień zwierzak może zachorować – wtedy musisz mieć możliwość zapłacenia za jego leczenie.

Sprawdź, czy nie jesteś uczulony na psa, bądź kota. Alergia to bardzo częsty powód, dla którego zwierzęta trafiają do Schroniska. Jeśli ktoś z domowników jest alergikiem, to przed adopcją sprawdź, czy nie jest uczulony na sierść.

Czy przemyślałeś, co zrobisz ze zwierzakiem, gdy będziesz musiał wyjechać na kilka dni bądź tygodni? Upewnij się, że znajdzie się osoba (np. z rodziny), która podejmie się opieki nad zwierzakiem. Jeśli nie znajdziesz takiej osoby, to sprawdź cennik hoteli i przemyśl, czy Cię na to stać.

Adoptuj zwierzaka jedynie wtedy, gdy WSZYSCY domownicy wyrażają na to zgodę. Każdy domownik musi chcieć i akceptować danego zwierzaka. Nie narażaj adoptowanego psa bądź kota na stres spowodowany powrotem do Schroniska.

Wynajmujesz mieszkanie? Dowiedz się, czy jego właściciel wyraża zgodę na posiadanie w nim zwierzaka. Niektórzy nie chcą, by w wynajmowanych przez nich mieszkaniach były zwierzęta. Należy to uszanować.

Zwierzę to nie prezent! Jeśli chcesz zrobić komuś bliskiemu prezent, to wybierz na tę okazję kwiaty, czekoladę, bądź cokolwiek innego, a nie zwierzaka. Każdy musi wybrać sobie przyjaciela samodzielnie – według własnych potrzeb i możliwości.

Adopcja psa, a adopcja kota

Zastanów się nad tym, ile czasu spędzasz poza domem? Jeśli dom służy Ci jedynie jako miejsce do spania może powinieneś jeszcze raz zastanowić się, czy masz czas na zwierzaka. Psy, jak i koty potrzebują obecności człowieka, odpowiedniej dawki aktywności dziennie, pielęgnacji. Jeżeli ciągle nie ma Cię w domu – nie skazuj zwierzaka na samotność i nudę. Adopcja dwóch, lub więcej zwierząt nie będzie rozwiązaniem. U psów wykształciła się niesamowita potrzeba kontaktu z człowiekiem, można powiedzieć, że jest ona większa niż potrzeba kontaktu z innymi zwierzakami tego samego lub innego gatunku. Koty natomiast to w dużej mierze samotnicy, zwierzęta terytorialne, trudno jest nauczyć dwa koty do dzielenia się jednym terytorium, tak aby w domu panował spokój i harmonia.

W jakiej okolicy mieszkasz? Jeśli masz czas i park bądź las blisko domu, to spokojnie możesz adoptować psa. W takim miejscu będziesz mógł zapewnić zwierzakowi odpowiednie spacery. Jeśli nie masz w okolicy zieleni, to rozważ adopcję kota niewychodzącego.